| In English


Alljärgnev ajaloos sobramine on vaid lühike ja faktide jada ning on kiire kokkuvõte aprillis ilmunud Pantokraatori raamatust "Valge Raamat".

Pantokraator on Eesti ansambel, mis loob unikaalset muusikat segades elemente progerockist ja rahvamuusikast. Pantokraatoril on ilmunud LP "Pantokraator I" 1990. aastal, CD-kogumik "Jäi servi seisma... " 2000. aastal, CD "Tormidesööjad" + kirjateos "Valge Raamat" 2009. aastal.

  • 1
  • 2
  • 3

Ansambli Pantokraator eelkäijaks on Tartu 7. Keskkooli kaheksanda klassi poiste ansambel Propaan, mille moodustasid klassivennad Erik Sakkov, Riho Kukk ning vennad Priit ja Mait Karm. 1983. aastal nimetasid nad ansambli Pantokraatoriks.

Ansambli esimene kontsert toimus koolis 03.12.1983. Ansambliga liitus basskitarrist Aivar Otsing.

1984. aastal võitis Pantokraator rock-festivalil "Tartu Sügis" Tulevikulootuse- ja Publikupreemia ning ansambel pääses harjutama Noortemajja "Sõprus". Ansambliga liitus helitehnik Mart Moldau.

1985. aastal valmis Pantokraatoril rock-etendus "Merikajakas", mille lavastas Priit Karm. Etendust mängiti Eesti suuremates linnades ning selle salvestas Eesti Televisioon.

1986. aastal esines Pantokraator esmakordselt Tartu Muusikapäevadel, mis oli toonase Nõukogude Liidu tähtsaim rock-festival. Pantokraatoriga liitus Jaan Sööt.

1987. aastal esineti ainult rockfestivalil "Tartu Sügis", sest ansambli liikmed olid sõjaväeteenistuses.

  • 4
  • 5
  • 6

1988. aastal liitus ansambliga laulja Lauri Saatpalu. Pantokraator andis kontserte Eestis ning esines Armeenias ja Lätis. Valmis rock-kompositsioon "Rännumäng" Priit Karmi lavastuses. Ansambel osales VAT-Teatri etenduses "Ma ei saa millestki aru..."

1989. aastal esines Pantokraator Haapsalu ja Viljandi rock-festivalidel, Tartu Muusikapäevadel, Pärnu Fiesta Internationalil ning Rock Summeril Tallinna Lauluväljakul.

1990. aastal toimus koosseisuvahetus, ansambliga liitusid trummarid Roland Puusepp ja Peeter Jõgioja ning kitarrist Andres Moro. Ilmus LP "Pantokraator I".

1991. aastal liitusid Pantokraatoriga viiuldaja Romet Pott ning bassimängija Kaido Soobik.

1992. aastal liitusid Pantokraatoriga kitarristid Kalle Vilpuu ja Viktor Vasiljev ning viiuldaja Tõnu Raadik. Pantokraator osales teatri Ruto Killakund etendustes "Pööre. Pirita Kloostri viimased päevad."

Eesti sai uuesti vabaks 20.08.1991. Kui Eesti sai 1992 aastal ka oma raha, muutis see pööre omamoodi iroonilisel moel Pantokraatori edasise loomingulise eksistentsi võimatuks ning ansambel läks laiali.

  • 7
  • 8
  • 9


2006. aasta 13. oktoobril lõid Erik Sakkov ja Lauri Saatpalu käed Pantokraatori kokkukutsumiseks.

2007 ja 2008 aastail tegeles Pantokraator uue materjali ettevalmistamise ja stuudiotööga. Ansambliga liitusid laulja Triinu Taul, bassimängija Henno Kelp ja kitarrist Taavi Langi.
2009. aasta märtsis andis Pantokraator välja singli "Metsavaht"

2009. aasta aprillis ilmus uue materjaliga CD "Tormidesööjad" ning Pantokraatori ajalugu käsitlev raamat Erik Sakkovilt. Koos raamatuga avaldas Pantokrator ka seni ilmunud ja ilmumata lood kahel CD plaadil.

Ansambel on loonud ja lindistanud üle saja heliteose, toonud lavale kaks rock-etendust ning võitnud festivalidel arvukalt muusikapreemiaid.